STANDARD plemena

& Nbsp;

Štandard plemena BEAGLE

& Nbsp;

Celkový výzor:

Robustný, kompaktne stavaný pes, ktorý vytvára dojem životaschopného jedinca.

Charakteristika:

Veselý psík, ktorého hlavnou úlohou je duriť predovšetkým zajace a to ich stopovaním. Je odvážny, odhodlaný a ostražitý, plný aktivity a životnej energie. Veľmi inteligentný s vyrovnanou povahou.

Temperament:

Povaha bígla je milá ale ostražitá bez prejavu agresivity alebo plachosti.

Hlava a lebka:

Mohutná, v pomere k telu psa, u súk je útlejšia, bez zvrásnenej kože na čele. Lebka je mierne klenutá, primerane dlhá s nepatrným hrebeňom. Stop je dosť výrazný a rozdeľuje čo najpresnejšie časť hlavy medzi tylovým hrboľom a končekom nosa. Čelo je primerane široké. Papuľa nie je hranatá (ostro rezaná), jej okraje sú pomerne voľné. Nos je výrazný, čierny, u svetlejšie sfarbených jedincov je prípustná aj bledšia farba, nozdry sú široké.

szemek:

Tmavo hnedé alebo orieškové, primerane veľké, majú mierne mandľový tvar. Nie sú ani priveľmi hlboko vsadené ani vyčnievajúce. Podieľajú sa na atraktívnom vzhľade psa.

Uši:

Dlhé, končeky zaoblené, jemná zamatová štruktúra, ak ich natiahneme, dosahujú do blízkosti konca nosa. Mali by voľne visieť v tesnej blízkosti líc.

Papuľa:

Čeľusť musí byť silná s bezchybným pravidelným a hlavne kompletným nožnicovým záhryzom, to znamená, že horné predné zúbky tesne prečnievajú nad spodné, zuby sú v čeľusti zoradené v jednej línii.

Krk:

Dostatočne dlhý na to, aby umožnil psovi bezproblémový prístup k stope na zemi. Je trochu oblý a vytvára jemný kožný lalok.

Predné končatiny:

Plecia sú položené avšak nie vsadené smerom dozadu. Predné nohy sú rovné, kolmé na spodnú líniu psa (brucho psa), pevné, zaoblené v zápästnom kĺbe. Smerom k labke sa nezužuje. Lakeť pevný, nesmie byť vytočený ani smerom dnu ani smerom von. Výška po lakeť zodpovedá asi polovici výšky psa v kohútiku.

Telo:

Vrchná línia je rovná, klesá smerom od hlavy k chvostu, hruď prechádza dole k lakťom. Rebrá sú dosť pružné a smerom dozadu sa mierne rozširujú. Krátke v spojoch ale dosť vyvážené. Bedrové stavce sú mohutné ale ohybné.

Zadné končatiny:

Stehná sú dobre osvalené, podkolenia sú pevné (zvislo smerujúce dole) a navzájom rovnobežné.

Labky:

Sú pevné, kompaktné, dobre zovreté, s pevným kostným základom, zospodu silne vystužené (vankúšiky). Nie tzv. zajačia laba. Nechty sú krátke.

Chvost:

Silný, primeranej dĺžky, vysoko nasadený a veselo nesený. V žiadnom prípade nesmie byť zatočený nad chrbtom alebo od koreňa smerujúci dopredu. Veľmi dobre osrstený, najmä na spodnej strane.

Beh/pohyb:

Chrbát pri pohybe pevný, bez akýchkoľvek náznakov vlnenia. Krok je priestranný, dlhý a voľný, bez výrazného zdvihnutia labky do výšky. Pohyb vychádza z panvových končatín. Nesmie byť úzkyzbiehavý, prednými nohami nesmie “veslovať “ ani ich klásť cez seba.

Srsť:

Krátka, hustá, odolná voči každému počasiu.

Farba:

Všetky prípustné farby plemena okrem pečeňovohnedej. Konček chvosta je vždy biely.

Veľkosť:

Želateľná minimálna výška v kohútiku je 33 cm, želateľná maximálna výška v kohútiku je 40 cm.

Nedostatky:

Všetky odchýlky od vyššie uvedených bodov by mali byť označené ako chyby, avšak mali by byť posudzované komplexne, to znamená s ohľadom na celkový vzhľad psa.

Poznámky:

Kutyák – samce musia mať dva zreteľne vyvinuté semeníky voľne visiace v miešku.


Információ forrás: beagleclub.

Karzat

Bejelentkezés