Šteniatka

Voľba plemena, výber zodpovedného chovateľa a prehliadka, čo najväčšieho počtu šteniatok sú dôležité kroky na ceste k vlastníctvu psa. Kúpa šteniatka nie je alebo by aspoň nemala byť otázka obchodu. Naopak je to prípad, kedy si volíme člena vlastnej rodiny, preto by sme to nemali brať na ľahkú váhu, ozajstná zábava začne až si šteniatko prinesieme domov. Keď získame šteňa, začíname od začiatku. Zo šteňaťa môžeme vychovať to, čo chceme, aby z neho bolo. Šteňa je ako malé dieťa a vyžaduje viac nášho času a trpezlivosti ako dospelý pes. Nie je nič rozkošnejšie ako šteňa, možno práve preto táto milota je to, čo potrebujeme. A možno všetko, čo ju sprevádza, či už mláčky na podlahe alebo obhryzené topánky, nepatria k veciam, ktoré považujeme za rozhodujúce pri výbere psa. Treba zvážiť, či nám bude viac vyhovovať šteňa alebo dospelý pes. Je veľmi veľa vecí, ktoré si treba premyslieť a jedna z nich je aj jeho vek. Mali by sme si uvedomiť, či máme dostatok času i trpezlivosti, aby sme ho privykli a cvičili, ale aj dosť zmyslu pre zábavu a dobrodružstvo, aby sme sa s ním hrali? Ak sa šteňatá nudia, zvyknú byť deštruktívne. Rátajme s tým, že vyžadujú veľa činnosti a hry pod dozorom.

Ideálnou voľbou pre šteňa je rodina, kde jeden z dospelých je väčšinu dňa doma. Ak chodíme do zamestnania, môžeme si upraviť časový rozvrh a zaradiť doň vychádzky a čas na hru. Naplánujme si jeho príchod v čase dovolenky a strávme tento čas spolu s ním, aby sme mu vytvorili základ každodenného režimu činnosti i kŕmenia – nie dovolenkový režim, ale taký ktorý funguje, keď musíme chodiť do práce. Keď tieto prvé medové týždne pominú a budeme môcť počas obeda zájsť domov, či ponáhľať sa z práce, aby sme s nim strávili veľa hodnotne využitého času, vyrastie na šťastného a vyrovnaného psa.

Keď sme sa rozhodli nájsť si čas a vychovať šteňa, musíme si byť istí, že je zdravé, spoločenské a zodpovedajúce našej povahe a skúsenosti. Pri výbere šteniatka je vhodné oboznámiť sa s príbuznými šteniatka, otcom, matkou, príp. aj súrodencami. Získame tak údaje o črtách šteňaťa a o tom aké bude až vyrastie. Chovatelia sú so šteniatkami od narodenia a veľmi dobre poznajú rozdiely v povahe psíkov, preto nám pomôžu pri výbere šteniatka. Cieľom je vybrať psa s povahou, ktorá bude vyhovovať majiteľovi. Kvalitní chovatelia zaobchádzajú so všetkými šteniatkami vo vrhu rovnako. Nevenujú viac pozornosti potencionálnym výstavným jedincom na úkor šteniat, ktoré si budúci majiteľ vybral len ako rodinného spoločníka. Všetkým šteniatkam sa dostáva rovnakej starostlivosti a lásky. Dôležitý je aj čas odstavenia šteniatka a odobratia od jeho maminky, aby mu nechýbala správna výživa a výchova. Nedostatok správnej výživy môže spôsobiť zlé zažívanie, krivicu, slabé kosti, zlý chrup a iné problémy, medzi ktoré patrí aj citová strata. Čím dlhšie bude šteniatko s matkou, tým lepšie pre obe strany.

Bígel je veselý psík s neobmedzenou energiou a neutíchajúcim nadšením pre život. Je to bystrý pes, ktorý dokáže byť aj trochu zlomyseľný a máva dobrodružné sklony. Od kúpy cez šteňacie obdobie a dospievanie, než dosiahne dospelosti bude potrebovať veľké množstvo Vášho času. Váš bígel od Vás bude vyžadovať veľký záujem a starostlivosť po celý život, ktorý môže trvať 12 až 15 rokov. Je potrebné zvážiť aj otázku životného priestoru. Malé šteniatko sa uspokojí aj s malým kútikom, ale za niekoľko málo mesiacov už bude potrebovať väčší priestor. Bígle sú zvieratá pôvodne žijúce v svorke a preto chcú žiť ako súčasť Vašej svorky, nie byť z nej vylúčení. Pre bígla je charakteristické byť členom a teda súčasťou rodiny, preto je potrebné psíkovi vyčleniť a určiť mu miesto, ktoré on bude považovať za svoje vlastné a kde sa bude cítiť dobre a bezpečne, pretože ho beriete z miesta, v ktorom sa orientovalo a dokázalo pohybovať a stratilo teplo a bezpečie svojej matky a súrodencov. Keď prídete s kúpeným šteniatkom domov, prinášate ho do miesta, ktoré sa stáva aj jeho domovom. Náhly šok z presťahovania šteniatko predsa len traumatizuje, preto mu treba venovať dostatok trpezlivosti, lásky a povzbudenia. Našťastie táto situácia pomerne rýchlo prejde. Socializácia šteniatka začala už u chovateľa, pokračovanie v nej je teraz na zodpovednosti nového majiteľa. Obdobie prvých 12 týždňov života šteňaťa je veľmi dôležité, pretože je to doba, kedy si šteňa vytvára prvé dojmy z okolitého sveta. Nedostatok podnetov v tomto období sa neskôr ako pes dospieva môže prejaviť strachom a útočnosťou. Šteňa potrebuje veľa kontaktov s ľuďmi, lásky, mazlenia a zoznamovania sa s ďalšími zvieratami. Zvlášť opatrný treba byť v období od ôsmeho do desiateho týždňa, kedy je potreba socializácie veľmi silná. Podnety, ktoré šteňa v tejto dobe prijíma by mali byť mierne a ukľudňujúce. Šteňatá sa našťastie nemusia príliš snažiť o to získať priateľov, určite nájdu hoci na prechádzke dostatok ľudí, ktorí sa s ním budú chcieť zoznámiť. Len treba mať každý vzájomný kontakt pod dozorom. Treba sa snažiť, aby šteňa získavalo len kladné skúsenosti a až vyrastie dobre vychádzalo so svojím okolím, pretože pri zlej skúsenosti môže pes vyrásť na ustráchaného, či útočného psa. Ranný výcvik modeluje osobnosť psa, preto nesmiete mať nejasno v tom, čo od neho budete vyžadovať. Bígle sú pravé svorkové zvieratá, prirodzene potrebujúce vodcu, inak skúsia byť vodcom svorky oni. Je na Vás, kto sa stane vodcom a kto členom svorky. Je omnoho ľahšie opraviť zlé chovanie malého rozvíjajúceho sa šteniatka, než čakať, až sa jeho nepríjemné chovanie zmení v zlozvyky dospelého psa. Jedná sa najmä o žuvanie a hryzenie. Aj keď je bígel svorkový pes, dodnes si zachováva silnú orientáciu na sociálne usporiadanie a do rodiny sa dokáže bez problémov zaradiť. Je priateľský k ľuďom i ku psom iných plemien.

Skúsme sa oboznámiť s príbuznými šteňaťa a zistime si, za akým účelom bolo plemeno vyšľachtené. Plemeno „beagle“ patrí medzi duriče a farbiare, ktorých charakteristickou črtou je vynikajúci čuch, vytrvalosť, energickosť, odvaha a štvanie zveri s výrazným brechotom. Toto plemeno sa preto používa na poľovné účely. Majú dobrú povahu, sú šťastné s deťmi a aj inými domácimi zvieratami. Potrebujú sa však dobre vybehať na väčšom otvorenom priestranstve, ktorý im poskytne oplotená záhrada, či pravidelné denné prechádzky. Ak sa raz rozhodnete pre kúpu bígla, môže byť práve on najvďačnejším zo všetkých plemien.

Chovateľ by Vám mal k šteniatku doložiť dva doklady a to preukaz pôvodu po čistokrvných rodičoch a očkovací preukaz so záznamami o vakcinácii a odčervení šteniatka, príp. Pet passport. Keďže pri cestovaní do zahraničia musí mať Vaše zvieratko nezameniteľné označenie, čo znamená tetovanie alebo mikročip, ako aj platný cestovný doklad ( čím je Pet passport – pas spoločenského zvieraťa). Mikročip ďalej slúži aj ako identifikátor pri strate, zabehnutí sa alebo odcudzení Vášho miláčika. Potom je oveľa jednoduchšie zvieratko nájsť a zároveň dokázať, že je Vaše.

Základné veci, ktoré je potrebné pripraviť šteniatku predtým, než si ho prinesiete domov:

Podstielka: pomáha šteniatku, aby sa cítil útulne, pretože ho beriete z teplého domova jeho matky a súrodencov. Žiadny pes si úmyselne neznečistí miesto v ktorom spí, ale maléry sa stávajú najmä malým šteniatkam, preto občas musíme aj túto vyčistiť, či vyprať. Môže to byť aj plastová vanička, ktorú je dostať kúpiť v chovateľských potrebách, pretože je ľahko umývateľná.

Pre psíka, ktorý bude vo voliére vonku je potrebné pripraviť búdu, najlepšie zateplenú, pretože bígel je krátkosrsté plemeno a nejaké staršie napr. oblečenie, návlečky, či deku, na ktorých môže psík spávať a ktoré budú len jeho.

Hračky: sú dôležité pre všetky vekové kategórie psíkov, najmä pre malé šteniatka, ktoré milujú hračky. Sú potešením pre psa, ktorý sa s hračkou prehrá a zároveň mu pomáhajú pri prerezávaní zubov. Šteniatka bíglov sú agresívne žuvajúce psy, mali by ste im ponúknuť len tie najodolnejšie hračky. Sortiment hračiek v predajniach so psími potrebami je rozmanitý, ale psík sa rád pohrá hoci i s prázdnou plastovou fľašou. Látkové, plyšové, či pískacie hračky bígel hravo rozhryzie a vypchávka je potom po celom byte. Pritom hrozí, že takýto kúsok šteňa zhltne a môže mať problémy. Preto treba kontrolovať stav hračiek a poškodené vyhodiť. Pre šteňa sú taktiež nebezpečné kosti z hydiny, či zajacov, ktoré sa štiepajú do nebezpečne ostrých úlomkov. Najlepšie sú ochutené kosti vyrobené z materiálu, ktorý možno žuvať a nerozdrobí sa.

Šteňa je potrebné doma aj chrániť a to najmä pred jeho zvedavosťou, ktorá spočíva vo všetkom oňuchávať, brať do úst, či hrýzť. Je potrebné z jeho dosahu odstrániť jedovaté rastliny, chemické prípravky na čistenie domácnosti, chemické prostriedky, ktoré sú vysoko jedovaté, návnady pre myši a potkanov, elektrické káble vedúce k domácim spotrebičom, ale i zatvárať či odstrániť z jeho dosahu kôš s odpadkami.

Obojok: Vaše šteniatko by si malo zvyknúť na nosenie obojku, aby ste ho mohli v prípade kedy opúšťate domov vziať na vodítko, či už na prechádzku alebo k lekárovi. Ak je obojok správne nastavený, musí sa medzi krk psa a obojok vojsť prst. Zároveň musí byť ľahký a pohodlný, najlepšie nylonový, či kožený. Sťahovacie retiazkové obojky sú určené len pre výcvik psov. Na obojku by mal mať psík známku a štítok s menom, či adresou.

Vodítko: najlepšie nylonové, či kožené, len treba dohliadnúť na prípadné žuvanie vodítka psíkom, keď sa nudí a skúša jeho trvanlivosť. Ako šteňa dospieva a zvyká si na prechádzky, môžete sa rozhodnúť aj pre kúpu samonavíjacieho vodítka, ktoré dáva psíkovi možnosť rozšíriť skúmanú oblasť, či mať ho nakrátko.

Misky na kŕmenie a vodu: ak je psík doma potrebuje misky na jedlo a na vodu, ak chodí do záhrady, musí mať misku s vodou aj vonku. Väčšinou sa používajú misky z nehrdzavejúcej ocele alebo masívneho plastu, pretože bígel plastovú misku ľahko rozhryzie. Zároveň takáto miska sa dá ľahko umývať a sterilizovať.

Krmivo: pes má tri štádiá jeho vývoja, štádium šteňaťa, obdobie dospievania a dospelosti. Krmivá pre psov sú vyrábané v troch základných druhoch a to suché, polosuché a konzervované. Šteniatka by mali byť kojené zhruba do šiestich týždňov, avšak od tretieho až štvrtého týždňa by sa im mali začať podávať malé dávky vhodnej pevnej stravy ako sú napr.: mlieko, krupicová kaša, piškóty, žĺtok, med. V dobe, kedy majú šteniatka sedem až osem týždňov, mali by byť odstavené a kŕmené špeciálnym krmivom pre šteniatka. Môžeme im podávať kvalitné varené mäso, cestoviny, ryžu a granule pre šteniatka. Pes rastie najrýchlejšie v priebehu prvého roka života. Na potravu pre dospelé psy by sa malo prechádzať až keď pes dosiahne približne 18 mesiacov. U bíglov je to približne v 10 až 12 mesiaci veku. Priemyslovo vyrábané krmivá pre šteniatka a mladé psy bývajú dobre vyvážené vzhľadom k ich potrebám. Otázku kŕmenia je dobré prejednať s veterinárom, či skúseným chovateľom. Voda predstavuje rovnako dôležitú zložku výživy ako vhodné kŕmenie. Udržuje telo psa správne hydratované a podporuje normálnu funkciu telových systémov. Ak chcete prispieť k jeho plnému zdraviu, musíte mu umožniť trvalý prístup k čistej čerstvej vode, zvlášť keď podávate suché krmivo.

Doporučuje sa kŕmiť šteniatko minimálne 3 krát denne do veku 8 mesiacov /dennú kŕmnu dávku deliť do troch častí/, od 8 mesiacov do 12 mesiacov 2 krát denne /dennú kŕmnu dávku deliť do dvoch častí/, od 12 mesiacov 1 krát denne. Krmivo pre šteniatka a mladých psov by malo byť kvalitné, pretože vývojové chyby, ktoré zapríčiní nesprávna výživa sa nedajú v neskoršom veku odstrániť. Šteniatka z našej chovateľskej stanice sú kŕmene kvalitným granulovaným krmivom zn. Royal Canin, Acana a Eukanuba.

Šteniatko musí mať k dispozícii stále misku s čistou pitnou vodou. Potreba vody je u šteniatok a mladých psíkov vyššia než u dospelých psov. Potreba vody sa zvyšuje aj v závislosti od teploty, prostredia, fyzickej aktivity a podávaného krmiva. Pri kŕmení suchým krmivom (granulami) je potreba vody vyššia.

Pre psov sú nevhodné všetky výrobky obsahujúce kakao a čokoládu, tieto potraviny sú pre nich toxické. Strukoviny vo väčších dávkach spôsobujú tympaniu /nadúvanie, črevnú plynatosť/, podobne pôsobí čerstvý chlieb a niektoré druhy zeleniny (kel, karfiol, kapusta), preto sa do kŕmnej dávky môžu zaraďovať len v malom množstve, kukurica v čerstvom stave nie je pre psa stráviteľná, preto sa do hotových výrobkov pridáva len po špeciálnej úprave. Korenené a slané potraviny (napr. údeniny, rôzne zvyšky z kuchynského odpadu) sú pre psa škodlivé a nemajú miesto v kŕmnej dávke. Pozor tiež na obaly z údenín – môžu psíkovi spôsobiť poruchy trávenia.

Pomôcky pre starostlivosť o srsť, oči, pazúry: kefa alebo hrebeň, rukavica na vyčesávanie srsti, čistý uterák po sprchovaní, kliešte na strihanie pazúrov u psíkov, ktorí sú v byte, psy ktorí sú vonku si pazúry obrúsia pri behaní po teréne.

Čistiace prostriedky: pokiaľ sa šteňa nenaučí čistotnosti, znamená to že po ňom budete upratovať, preto treba mať k dispozícii staré handry, uteráky, noviny a bezpečný dezinfekčný prostriedok.

Viete že výcvik psa je životnou skúsenosťou? Mnoho rodičov pripúšťa, že veľa z toho, čo vedia o výchove detí sa naučili zo starostlivosti o psa. Psy reagujú na lásku fair play a správne vedenie práve tak ako deti. Staňte sa dobrým majiteľom psa a stanete sa ešte lepším rodičom.

Šteniatka z našej chovateľskej stanice budú v čase odberu /vo veku 7 – 8 týždňov/ primerane veku veterinárne ošetrené /odčervené, očkované, opatrené mikročipom, vybavené preukazom pôvodu a Pet passportom/. Ďalšiu veterinárnu starostlivosť veterinárny lekár vyznačí v Pet passporte.

Fotogaléria

Prihlásenie